شیشه رفلکس شب و روز

یکی از انواع شیشه هایی که امروزه به طور گسترده ای در نمای ساختمان های مسکونی، تجاری، اداری و … مورد استفاده قرار می گیرد، شیشه رفلکس شب و روز است. این نوع از اجسام مانند سایر شیشه ها به خوبی نور را از خود عبور می دهند از این رو برای محیط هایی که کمبود نور دارند تا حدودی می تواند مناسب باشد. شیشه های رفلکس دیدی یکطرفه ایجاد می کنند طوری که در هنگام روز نمی توان داخل ساختمان را مشاهده کرد. وجود این قبیل از خصوصیات موجب شده تا از پرطرفدارترین انواع شیشه در بازار کشورمان باشند. اگر قصد خرید شیشه باز تاب شب و روز را دارید و می خواهید بیشتر در مورد مزایا و معایب آن بدانید پیشنهاد می کنیم تا انتهای مطلب با مجموعه جهان نما گلس همراه شوید.

شیشه رفلکس شب و روز
شیشه رفلکس شب و روز

 

خصوصیات شیشه رفلکس شب و روز

صنعت شیشه سازی مانند هر صنعتی دیگر در حال پیشرفت و ترقی است و روز به روز محصولات جدیدتری را به بازار ارائه می دهد. یکی از جدیدترین انواع محصولات، شیشه رفلکس است. در واقع به شیشه هایی که یک طرف آن ها شیشه رنگی و طرف دیگر آینه است، شیشه رفلکس گفته می شود. این مدل به شیشه آینه ای نیز شهرت دارد. پس یکی از خصوصیات شیشه رفلکس این است که بازتاب نور در آن حالتی آینه ای ایجاد می کند. در بطن این شیشه یکسری آلیاژ و فلزات به کار رفته که موجب ایجاد تغییراتی در خواص شیشه می شوند. این امر نیز به طور مستقیم رنگ شیشه و میزان بازتاب نور از شیشه را تحت تاثیر قرار می دهد. حالت آینه ای شیشه رفلکس و همچنین بازتاب نور آن موجب شده تا در طول روز داخل ساختمان دیده نشود، در حالی که در شب عکس این حالت اتفاق می افتد. از دیگر خصوصیتی که برای این مدل از شیشه می تواند برشمرد، تنوع در رنگ است. این طیف گسترده از رنگ کمک می کند تا بتوان جلوه بصری خارق العاده ای را برای نمای ساختمان به وجود آورد.

نحوه عملکرد شیشه رفلکس شب و روز

عملکرد شیشه رفلکس در شب و روز متفاوت می باشد. در واقع این بازتاب نور است که موجب می گردد شیشه رفلکس در موقعیت های نوری عملکرد متفاوتی از خود نشان دهد. در روز وقتی که نور از بیرون به شیشه می تابد به دلیل وجود آلیاژ و ترکیبات شیمیایی موجود در شیشه، تغییراتی در میزان انعکاس نوری و همچنین رنگ ایجاد می گردد، این عامل موجب می شود تا شیشه حالتی آینه ای به خود بگیرد و بخش داخلی مشخص نگردد.

نحوه عملکرد شیشه رفلکس شب و روز
نحوه عملکرد شیشه باز تاب شب و روز

این در حالی است که سمت دیگر همانند شیشه معمولی عمل می کند. در شب عکس این حالت اتفاق می افتد. از سمت بیرون هیچ نوری نمی تابد اما از سمت داخل به دلیل انعکاس نور از سمت لامپ ها و روشنایی بالای ساختمان، عملکردی شبیه به آینه پیدا می کند. این ویژگی موجب می گردد تا ما نتوانیم بخش بیرون ساختمان را ببینیم. پس نتیجه می گیریم که عملکرد این نوع از شیشه ها کاملا وابسته به انعکاس نور است و هر جا که میزان نور بیشتر باشد آن قسمت حالتی آینه ای به خود می گیرد.

کاربرد شیشه باز تاب شب و روز در ساختمان

شیشه رفلکس از تنوع رنگ بسیار بالایی برخوردار است و از طرفی به خاطر بازتاب نور و حالت آینه ای که دارد از نظر جلوه بصری و ظاهری بسیار مورد توجه قرار گرفته است. از این رو به طور گسترده ای در نمای بیرونی ساختمان به منظور ایجاد ظاهری شیک و مدرن مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل از شیشه علاوه بر نمای ساختمان های مسکونی در ساختمان های اداری و تجاری نیز به کار رفته می شود.

کاربرد شیشه رفلکس شب و روز در ساختمان
کاربرد شیشه باز تاب شب و روز در ساختمان

از دیگر کاربرد شیشه رفلکس می توان به نصب آن در اداره های پلیس اشاره نمود. در اتاق بازجویی حد فاصل بین متهم و پلیس از شیشه رفلکس به کاربرده می شود، طوری که پلیس اشراف کامل به اتاق بازجویی دارد اما متهم نمی تواند وی را ببیند.

در اطراف بالکن  و تراس ساختمان هایی که در معرض دید همسایگان قرار دارند از شیشه رفلکس استفاده می شود. با محدود سازی بالکن از طریق این شیشه، افراد به راحتی می توانند رفت و آمد نمایند.

علاوه بر مواردی که اشاره نمودیم شیشه رفلکس را می توان برای موارد زیر هم مورد استفاده قرار داد:

استفاده در دکوراسیون داخلی و خارجی

استفاده در پارتیشن شیشه ای در اداره ها

استفاده در آزمایشگاه ها

مزایای شیشه رفلکس شب و روز

از مهمترین مزیت استفاده از شیشه رفلکس شب و روز این است که با کمک آن می توان یک حریم ایمن ایجاد نمود. همان طور که پیش تر هم اشاره نمودیم خاصیت این شیشه به دلیل بازتاب نور در طول روز به گونه ای است که به هیچ وجه داخل ساختمان را نشان نمی دهد. یعنی کسی که در بیرون از ساختمان قرار دارد نمی تواند فضای داخلی را مشاهده کند. از این رو یک فضای امنی ایجاد می گردد و افراد با خیالی آسوده تر می توانند در طول روز پرده ها را کنار بزنند و از روشنایی و انعکاس نور نهایت بهره را ببرند.

مزایای شیشه رفلکس شب و روز
مزایای شیشه رفلکس شب و روز

این شیشه به دلیل ویژگی انعکاسی که دارد بخشی از نور تابیده شده را بازتاب می کند از این رو انرژی گرمای کمتری وارد ساختمان می شود. این خصوصیت در فصل تابستان بسیار حائز اهمیت است چرا که از گرم شدن بیش از حد فضا جلوگیری می کند.

از دیگر ویژگی شیشه رفلکس متنوع بودن است. این نوع از شیشه ها در طیف گسترده ای از رنگ و طرح به بازار عرضه می شوند حتی به صورت تک جداره و دو جداره نیز موجود هستند.

معایب شیشه رفلکس شب و روز

در کنار این مزایا، شیشه رفلکس دارای معایبی نیز می باشد که از آن جمله می توان اشاره ای به امکان دید شبانه نمود. یعنی در طول شب از بیرون نمای داخلی ساختمان کاملا مشخص است. این نوع از شیشه ها گرچه موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شوند اما به دلیل این که نور کمتری را از خود عبور می دهند برای ساختمان هایی که از نظر نوری وضعیت مطلوبی ندارند روشنایی مناسبی ایجاد نمی کنند.

معایب شیشه رفلکس شب و روز
معایب شیشه رفلکس شب و روز

کلام پایانی

شیشه رفلکس یکی از جدیدترین انواع شیشه های موجود در بازار است که به دلیل داشتن یکسری مزایا با استقبال خوبی از سوی متقاضیان مواجه گردیده است. چنانچه قصد خرید این نوع شیشه را دارید و می خواهید که انواع مدل و رنگ آن را ببینید می توانید از مجموعه جهان نما گلس کمک بگیرید. این مجموعه با راه اندازی فروشگاه آنلاین خدمات خود را با بالاترین کیفیت به مشتریان ارائه می دهد.

كلمات مهم مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *